Starostlivosť o šperky
Aby boli Vaše šperky čo najdlhšie krásne a žiarivé, prinášame Vám niekoľko rád, ako sa o ne starať.
Starostlivosť o striebro
Striebro čistite jemnou bavlnenou handričkou, najlepšie impregnovanou. Uchovávajte v uzatvorenom sáčku, aby Vám nesčernalo. Zabráňte styku s chlórom, bielidlami, lakom na vlasy, parfémami chráňte pred ostrými predmetmi. Striebro je pomerne mäkký kov, ktorý sa ľahko poškriabe, preto ho chráňte pred tvrdými a ostrými predmetmi. POZOR! Ródiované striebro nečerná, má prirodzene kovovejší vzhľad, nikdy ho nečistite!
Starostlivosť o kožené šperky
Zabráňte styku s chemikáliami a bielidlami, pri znečistení čistite jemne mydlovou vodou, môže byť použitý neparfémovaný krém pre obnovu vzhľadu kože.
Starostlivosť o oceľové šperky
Oceľ si nevyžaduje žiadnu špeciálnu starostlivosť. Je to veľmi pevný a stálofarebný kov. Niketoré povrchové farebné úpravy ocele je však možné nevhodným zaobchádzaním poškriabať.
Starostlivosť o šperky s kameňmi
Tvrdosť drahokamov nám určuje Moshova stupnica tvrdosti. Čím vyššie číslo prislúcha kameňu,tým je tvrší. Keď vznikala táto stupnica, odborníci na drahé horniny skúšali trieť jeden kameň o druhý, aby videli, ktorý kameň poškriabe ten druhý. Kremeň má napríklad tvrdosť číslo 7, takže môže poškriabať napríklad perly, opál a tyrkys. Starostlivosť o kamene je preto založená na tom, že sa zabráni ich spadnutiu, odretiu a poškriabaniu iným predmetom. Mnohé kamene sú takisto náchylné na poškodenie chemikáliami, olejmi, vodou a silným slnečným svitom. Niektoré kamene môžu byť takisto pórovité (napríklad opál, perly, tyrkys), preto by nemali byť v dlhšom styku s vodou.
DENNÉ NOSENIE A VAŠE ŠPERKY
Prach, znečitenie a denné nosenie - to všetko ovplyvňuje žiarivosť kryštálov, kameňov a zmatňuje povrch kovov. Vzácne kovy (zlato, striebro) odporúčame čistiť jedine prípravkami na to určenými. V domácich podmienkach je odporúčané jedine "suché" čistenie jemnou handričkou. Pokiaľ je váš šperk veľmi znečistený, môžete využiť služby špecializovaných predajní šperkov alebo zlatníkov a nechať si šperk vyčistiť. Ak práve Vaše šperky nenosíte, mali by ste ich uchovávať v uzavretom balení (napríklad dodané originálne balenie alebo polyetylénový sáčok).
ODLOŽTE SVOJE ŠPERKY PRI FYZICKEJ NÁMAHE, ŠPORTOVANÍ A KÚPANÍ
Pri fyzickej námahe alebo športovaní môže dochádzať vplyvom potu k oxidácii šperkov a ich zmene farby. Pri kúpaní prichádza k styku s chlórovanou vodou, čo tiež môže spôsobiť zmenu farby a poškodenie štruktúry alebo farby šperkov so vzácnymi kameňmi. Takisto môžete šperky zachytiť alebo poškrabať, preto odporúčame radšej si ich na tento čas odložiť.
U p o z o r n e n i e : Zabráňte styku šperkov s vodou, chemikáliami (okrem iného napríklad parfémy, krémy, laky na vlasy, morská voda, chlór a iné bežné domáce prípravky). Svoje šperky odložte takisto pred kúpaním, sprchovaním, spaním a vykonávaním domácich prác. Šperky sú krehké - pri neopatrnom zaobchádzaní sa môžu poškodiť. Chráňte ich preto pred kontaktom s tvrdými a ostrými predmetmi.